Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespiti için Fatih bölgesi çevresinde ve civarında servis veren tesisat firması Çözüm Merkezi aynı gün içinde hizmet vermekteyiz. Su kaçağı tespiti Fatih şubemizde hem dinleme hemde görüntüleme cihazları ile hizmet vermekteyiz.

Su Kaçağı Tespiti Yapmak İçin Kullanılan Teknolojik Cihazlar

Evlere dışarıdan gelen temiz suyu taşıyan ve bu temiz suyun kirlenmesi sonucu evden tahliye edilmesini sağlayan iki farklı su tesisatı bulunmaktadır. Bu tesisatlar zaman zaman sorunlara neden olabilmektedir. Tesisatlar üzerinden meydana gelen en sık sorunlardan birisi su kaçaklarıdır. Su kaçakları normalde kısa sürede çözülen sorunlar arasındadır fakat kaçağın olduğu yeri tespit etmek zordur. Geçmiş zamanlarda ustalar deneme yanılma yoluyla kaçakların yerini tespit etmeye çalışmaktaydı çünkü farklı bir seçenek yoktu. Bu yöntemde her zaman işe yaramaz ve bazen çok uzun zamanlar alabilmekteydi. Fakat teknoloji sayesinde su kaçağı tespiti artık çok kolay olmuştur. Söz konusu aletler sayesinde çok kısa sürelerde nokta atışı olarak su kaçakları tespit edilebilmektedir.

Su kaçağı tespiti için birbirinden farklı çalışma prensiplerine sahip cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazların bazıları ses teknolojisini kullanırken bazıları ise görüntü teknolojisini kullanmaktadır. Bazıları ise birden fazla teknolojiyi aynı anda kullanarak kısa sürede su kaçaklarını tespit edebilmektedir. Bu cihazlar kullanılarak yapılan su kaçağı tespitinin en önemli avantajı kırma işleminin olmamasıdır. Cihazları kullanan personel duvarları kırmadan cihazlarla su kaçağını bulabilmektedir. Farklı durumlar için farklı cihazlar kullanılarak daha etkili sonuçlar alınmaktadır. Su kaçağı tespitinde kullanılan cihazlardan bazıları ve çalışma prensipleri şu şekildedir:

Akustik Dinleme Cihazı: Kaçağın çıkardığı sesi dinleyerek tespit etmektedir. Kaçaktaki ses düzeyinin düşük olması durumunda ise tesisata uygun miktarda basınç verilmekte ve kaçaktan gelen sesin artması sağlanmaktadır. Temiz su tesisatlarındaki en küçük kaçaklar bile bu şekilde kısa süre içinde tespit edilebilmektedir.

Termal Kamera: Suyun oluşturduğu ısıyı görüntülemekte ve kaçağın olduğu yerdeki ısı dağınıklığının fark edilmesini sağlamaktadır. Böylece kısa süre su kaçağı tespiti yapmaktadır. Bu cihazlar genellikle sıcak suların olduğu ısıtma sistemlerindeki kaçakları bulmak için kullanılmaktadır.

Boru Görüntüleme Cihazı: Uzun bir kablonun ucundaki kamera ve bu kameranın aldığı görüntüleri aktardığı ekrandan oluşan bir cihazdır. Kablonun tesisatın içine gönderilmesi ile tesisat içinden görüntü alınmasını sağlayan bir cihazdır. Alınan görüntü sayesinde su kaçakları kısa sürede tespit edilmektedir.

Servis Çağırmak İçin TIKLA ARA